Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

J44a56n 77R59á40ž

28. 3. 2023 17:16

Když jsem četl rozhořčenou reakci paní Brodské a pana Prachaře mladšího na údajně diskriminační opatření jedné z "lepších" pražských restaurací, které jen chtělo zabránit, aby kočárky nebránili v pohybu obsluhujícímu personálu a aby matky nepřebalovaly své děti na stole s jídlem,či na čalouněných sedačkách, připomnělo mi to vlastní zážitek z jedené brněnské restaurace, kdy se mi při obědě míchala vůně z jídla na talíři s odérem vycházejícím z pokaděné plíny, kterou matka vyměňovala svému dítěti u vedlejšího stolu. Střet názoru matky přesvědčené, že její právo přebalovat pokaděné dítě kdykoliv a kdekoliv je nadřazené mnou hájenému právu hosta na kulturní prostředí při jídle, byl pro mne poučný. Pochopil jsem, jak mezi mladými rozšířený názor, že individuální právo každého na vše je nadřazeno jakékoliv společenské konvenci, jejiž účelem je preventivně bránit vzniku konfliktních situací, konfliktní situace naopak vyvolává.

Asi bych jí ten snědený oběd vyblinknul do obličeje.

Foto

R^Správně jste podotkl, že každý má plnou hubu práv. Jakmile zmíníte, že práva sebou automaticky přináší i povinnosti, naježí se a je hluchý.

Vašek

Foto

V restauraci čtyři maminky cucající 2 hodiny jednu kávu, dohromady se šesti dětmi, to je ďábelské.

Foto

JJ, něco jako host na terase dvě hodiny u malého piva nechápající, že mu nedovolím sníst vlastní svačinu, uprostřed sezony, kdy místa musí vydělávat. Tak prosté to je....

Asi před 20 lety se objevila zpráva, že v Rakousku je hotel,kam můžou jen dospělí. Měl jsem to za diskriminaci, dnes to vidím jako skvělý nápad.:-)

Je to vynikající. Vyzkoušejte. My naposledy v prosinci během Vánoc a také klidný svátky jsem už dlouho nezažil.

Před léty jsem viděl před restaurací v Anglii tabuli s nápisem, který tuto problematiku řešil kouzelným způsobem. Veřejnou diskuzi to pokud vím nevyvolalo:

Psi vítání

Lidé tolerováni

Děti jen na vodítku!

Když jsme chtěli jít v Anglii na pivo, tak se nejdřív dcera podívala, zda to té hospody můžou děti. Nikomu to nepřišlo divné, prostě když jsou podniky označené baby friendly, tak jsou i adult friendly a nikoho by to nemělo iritovat.

V našem městě je bistro, které je vyhlášené tím, že se tam shlukují matky s dětmi. I když tam čepují pivo, já bych tam nevlezl, protože mi ty rozjívené dětičky jdou na nervy. Ale akceptuji, že takový podnik existuje. Stejně tak by měli rodiče malých dětí akceptovat, že jsou podniky, kde je přítomnost malých dětí nevhodná. Pokud se tam taková rodinka dostaví, většinou to dopadne tak, že dětičky to přestane po nějaké době (pochopitelně) u stolu bavit a začnou courat po provozovně. Rozumní rodiče v té chvíli zaplatí a vypadnou, ale křupani sedí dál, dělají mrtvé brouky a jsou rádi, že mají od dětí pokoj.

ja jsem jedno takove dite vzal a sel jsem s nim ven, nebylo uplne moje, ale partnerka jeste jedla a moje dcera taky:-)

Máte pravdu. Vím o spoustě zařízení - nejen restaurací, ale i cukráren či kaváren - která jsou naopak zařízena právě pro pobyt rodičů s dětmi. A v mnohých se dá i velmi dobře a kultivovaně najíst.

Zároveň mám osobní zážitek z jedné takové cukrárny v Chocni. Matky u stolků a baru popíjely "vídeň" a latté, děcka se batolila v dětském koutku, ta starší pobíhala po místnosti a s dětskou vytrvalostí a pištěním "mamííííí, mamíííí, podívej..." se dožadovala pozornosti matek, které zabrané do hovoru s ostatními matkami vykazovaly neobvyklou míru netečnosti k tomu, co se tam dělo.

Do toho přišel pán, který se po chvíli snažil ten ruch nějak utišit. Odpovědí mu bylo strohé: "jestli Vám to vadí, tak běžte jinam, tady je dětská cukrárna".

Což je přesně to, co by měli rodiče mít na zřeteli, když hodlají s dětmi navštívit nějaký takový podnik.

Mmch - ten pán skutečně odešel. Já ne, jezdil jsem tenkrát s busem, měl jsem pauzu a tohle byl jediný podnik v okolí, kde jsem si mohl dát kafe,,,

A právě kvůli takovým se bistro snaží chránit.

Foto

Brát male děti které ani na chvilku neposedí někam do restaurace není od rodičů moc dobrý nápad...

Foto

Díky, jen bych doplnil.... někam kde jejich potřebám nejdou vstříc...

Když vyjedeme ven a nepronajimame byt, nebo domek, zásadně mezi hotely hledáme "adult only". Stejně tak v případě restaurací oceníme, když děti v ní jsou vychované, respektive jejích rodiče vědí, či se v restauraci sluší a patří. Karma za text a pěknej den přeju.

Foto

Ano Marku, každá skupina zákazníků ma nějaké preference...

Ta pravidla mi přijdou jako úplná samozřejmost a divím se, že vlastně způsobila takový rozruch. Asi se holt ozvaly potrefené husy...My jsme s dětmi chodili odmala i do restaurací, ale děti neměly s chováním problém. Prostě jsme řekli, jak se tam chová, a šli příkladem. Taky jsme se jim v restauraci věnovali, nevypustili jsme je tam na plac a dělejte, co chcete. (To si myslím, že je největší problém, ne že tam rodiče děti vezmou, ale že je nejsou vůbec schopní nebo ochotní případně usměrnit nebo zabavit, ale mají pocit, že jejich pobíhající a křičící dítě všem přijde jako roztomilá osobnost). Když jsme se chtěli nerušeně bavit, buď jsme si zajistili hlídání, nebo šli ke kamarádce nebo k nám domů, kde naše děti měly vyžití a nerušily, případně do dětské kavárnoherny, kde se přímo počítalo s dětmi. A když byly úplná mimina, tak jsme to vyřešili buď hlídáním, nebo jsme si holt tu restauraci na chvíli odpustili, vždyť to uteče a ještě jsme si všechno mockrát vynahradili, a už klidně i s dětmi.

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS